Kliešte

Kliešte sa prebúdzajú v marci, v apríli už naplno útočia. Najviac ich je v máji a v júni, ale obete si nájdu aj v októbri. Kliešťom vyhovuje vlhké teplé počasie do dvadsať stupňov, počas horúcich suchých dní sa zahrabú do pôdy alebo zalezú pod listy.

Prečo sú nebezpečné

Po uštipnutí, ktoré síce nie je bolestivé, zostávajú kliešte prisaté na tele. Nie všetky kliešte sú pre človeka nebezpečné. No infikované kliešte, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy (nakazia sa pri cicaní krvi vtákov, plazov, cicavcov), prenášajú na človeka nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
Preto je dobré sa pred uštipnutím chrániť. Ak už k uštipnutiu dôjde, je treba kliešťa čím skôr odstrániť. Preventívne môže pomôcť zvýšený prísun B-komplex vitamínov.
  1. Pred pobytom vonku použite repelent

Nie všetky repelenty sú pre deti vhodné. Repelent bez chémie si však môžete vyrobiť aj doma. Vyzerá, že po tejto zostave nebude pri vás nikto, nielen kliešte :) ale za pokus proti týmto malým potvorám to zrejme stojí. Pivovarské kvasnice, tri strúčiky pretlačeného cesnaku a rozmarín spolu roztlačte a zalejte ľanovým olejom. Nechajte tri dni odpočívať, preceďte a uskladnite vo fľaške na chladnom mieste.
    Voňavý olej proti kliešťom Do fľaše s rozprašovačom nalejte trochu mandľového oleja, pridajte asi dvadsať kvapiek ružového olejčeka a jeden hrnček vody. Všetko pretrepte. Vznikne zmes, ktorú môžete aplikovať na odhalené časti tela pred pobytom v miestach s výskytom kliešťov. Citrusový repelent proti kliešťom Pomôcku na odpudzovanie kliešťov uvaríte poľahky aj z citrusov. Do 3 dielov vriacej vody pridajte niekoľko olúpaných a nakrájaných citrusov (pomaranče, limetky, grapefruity či mandarínky). Varte minútu na silnom ohni a potom asi hodinu na miernom ohni. Na záver sceďte. Tak nech vás nepríjemný a možno aj nebezpečný hmyz zďaleka obchádza – aj vďaka prírodným prostriedkom.
  2. Chráňte sa vonku vhodným oblečením

Ak sa chystáte do prírody, oblečte si svetlé veci s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a vhodnú obuv (ideálna je zakrytá obuv a ponožky).
  3. Vyhýbajte sa vysokej tráve a kríkom

Kliešť padajúci na svoju obeť zo stromu je mýtus. Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch, no môžete ich nájsť aj vo výške 1400 metrov.
  4. Po návrate domov si dôkladne prezrite telo

Kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou. Prehľadajte najmä hlavu, krk, podpazušie, pupok, slabiny a nohy. Kliešte sa zvyknú dostať aj do vlasatej časti hlavy a za uši. Možno sa vám pri hľadaní zíde lupa, lebo kliešte sú naozaj malé (po)tvory. Dospelý kliešť môže mať rôznu farbu – červenkastú, tmavohnedú i čiernu.
  5. Vytraste si šaty

Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote. Ľudí so studenými nohami a rukami nenapadajú. Kliešte majú radšej mužov, fajčiarov a tých, ktorí si s mierou doprajú alkohol.
  6. Osprchujte sa

Ak sa kliešť nestihol zadrapiť do kože, jednoducho ho pošlete do výlevky a máte pokoj.
  7. Ak si nájdete prisatého kliešťa, ihneď ho odstráňte

Takto áno: Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte pomaly kývavým pohybom bez točenia. Miesto hneď dezinfikujte jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom. Takto nie: Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami. Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv.
Zdroj: